Mikrogranty – mały projekt, duża zmiana

  1. Strona główna
  2. Mikrogranty
  3. Mikrogranty – mały projekt, duża zmiana

Otwarty konkurs dla organizacji pozarządowych  z zakresu wspierania działań aktywizacji i rozwoju społeczności lokalnej,  jest ogłoszony po raz czwarty. Zainteresowanie wśród aktywnych mieszkańców oraz NGO jest duże, jeszcze więcej jest pomysłów. W sumie od 2017 r. zrealizowano 63 projekty. W tym roku do wykorzystania jest pula 50 tys. zł. Maksymalna kwota dotacji to 5 tys. zł na realizację jednego projektu, w 1 wybranym z 6 podobszarów  rewitalizacji: Nowe Miasto, Śródmieście, Podgórze, Biały Kamień, Sobięcin, Stary Zdrój. Z uwagi na szczególną sytuację w kraju, zdecydowaliśmy się przedłużyć termin na składanie ofert do końca kwietnia oraz termin rozpoczęcia realizacji projektu na początek lipca.  

Od Państwa zależy, w którym podobszarze  zrealizujecie swoje pomysły. Każda dzielnica  ma swoją historię, urok  i potencjał, np. Nowe Miasto, nieoficjalnie  nazywane Paryżem Wałbrzycha. Było ku temu kilka powodów. Jednym z nich był znaczący napływ i osiedlanie się w tej dzielnicy reemigrantów właśnie z Francji, a po drugie Nowe Miasto już przed wojną było najnowocześniejszą dzielnicą mieszkaniową Wałbrzycha. Bombardowania II wojny światowej oszczędziły Wałbrzych, dlatego też piękna architektura znajdująca się wśród soczystej zieleni Parku Sobieskiego zachowała się w całej  krasie. Nowe Miasto zaprojektował jeden z najlepszych ówczesnych architektów – Josef Stübben, który projektował m.in. przebudowę Lyonu, Bazylei, Akwizgranu, Poznania, Warszawy. Secesyjna i modernistyczna dzielnica powstawała przez ok. 30 lat. Była dzielnicą reprezentacyjną.

Jeśli wybierzemy się na spacer po Nowym Mieście to warto zwrócić uwagę m.in. na: plac Konstytucji 3 Maja, plac Powstańców Warszawy, plac Wincentego Pola, ulice: Samosierry, Kazury, Psie Pole,  Adama Asnyka, Elizy Orzeszkowej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Fryderyka Chopina oraz Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Zespół Szkół nr 1 i stadion, będący niegdyś jednym z najbardziej nowoczesnych kompleksów sportowych na terenie Niemiec. Atrakcją o charakterze historycznym jest również Mauzoleum u podnóża Niedźwiadków. Spacer proponujemy zakończyć w schronisku  turystycznym Harcówka, skąd rozciąga się niezapomniany widok na panoramę miasta i góry.

W ciągu 3 ostatnich lat, w ramach otrzymanych mikrograntów, stowarzyszenia wraz z aktywnymi mieszkańcami i Partnerstwem lokalnym Nowego Miasta zrealizowały 6 projektów: z zakresu dbania o przestrzeń sąsiedzką, z zakresu zdrowego stylu życia i sportu, propagujący poezję Danuty Góralskiej – Nowak oraz propagujący poezję Mariana Jachimowicza.

Czekamy na Wasze pomysły w tegorocznej edycji konkursu.

Menu