„Działania na rzecz ochrony klimatu”. To hasło tegorocznego Światowego Dnia Ziemi.

  1. Strona główna
  2. Spotkania z mieszkańcami
  3. „Działania na rzecz ochrony klimatu”. To hasło tegorocznego Światowego Dnia Ziemi.

Tematyka obchodów jest poświęcona promowaniu postaw proekologicznych i akcentowaniu wyzwań, które dotyczą zachodzących zmian klimatycznych, m.in. przeludnienia, wymierania gatunków czy braku wody w wielu częściach świata i zanieczyszczanie środowiska.

Kochający naszą planetę!  Już po raz 50 obchodzimy  największe święto ekologiczne świata – Światowy Dzień Ziemi, który m.in. ma nam uświadamiać,  jak ważna jest troska i dbanie o środowisko naturalne. W Polsce idea obchodów pojawiła się dopiero w 1990 roku. Wtedy powstały pierwsze organizacje pozarządowe, które zaczęły realizować  proekologiczne projekty. Obecnie na całym świecie Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Ta data została wybrana na pamiątkę  manifestacji ekologicznej, która odbyła się właśnie tego dnia  50 lat temu, w której udział wzięło około 20 milionów uczestników. 

Do tej pory obchody Dnia Ziemi były organizowane najczęściej w szkołach. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach i warsztatach ekologicznych, wychodzili na zewnątrz i razem z nauczycielami sprzątali tereny wokół szkoły, oczyszczając je ze śmieci.  W wielu miastach w Polsce, z okazji Dnia Ziemi odbywały się akcje wspólnego sprzątania i ukwiecania miasta, sadzenia  drzew czy zbierania elektrośmieci.  

Niestety w  tym roku obchody święta są utrudnione z powodu panującej pandemii koronawirusa i wiele wspólnych akcji z mieszkańcami zostało wstrzymanych. W związku z tym namawiamy Was do sprzątania przydomowych terenów, przecież ekologia zaczyna się w domu.  Na zachętę przypominamy zeszłoroczną akcję Czysty i Zielony Wałbrzych, w której wraz z mieszkańcami braliśmy aktywny udział.

Ponadto, Ministerstwo Klimatu wraz z Bankiem Ochrony Środowiska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej przygotowało warsztaty online. Transmisja już od 11:40 na stronie https://www.dzienziemiwmk.pl/

Menu