Wałbrzych miastem porcelany

  1. Strona główna
  2. Mikrogranty
  3. Wałbrzych miastem porcelany

Interesujące prezentacje i dyskusje nt.: nowoczesnego projektowania wyrobów porcelanowych, technik zdobienia porcelany, technik wytwarzania porcelany i historii przedwojennej i powojennej porcelany Krzysztof; pokazy tworzenia form i wspólne mini warsztaty ceramiczne; możliwość zwiedzania Muzeum Porcelany w Wałbrzychu; spotkanie z zacnymi gośćmi Państwem Ireną i Robertem Gatys – miłośnikami i doskonale znanymi kolekcjonerami śląskiej porcelany, autorami wspaniałych pozycji książkowych, m.in. „Encyklopedii Śląskiej Porcelany – tom I”, „Fabryka Porcelany w Żarach 1888-1945”, „Wzornictwo przemysłowe Fabryki Porcelany Krister – Wawel –  Kristoff w Wałbrzychu”, utworzenie profilu na portalu społecznościowym (fb) pn.: Wałbrzych Miastem Porcelany, który jest obecnie pomostem dla wielu pasjonatów wałbrzyskiego białego złota – to szereg działań zrealizowanych w ramach mikrograntu pn. „Wałbrzych miastem porcelany”.

Osobliwe prezentacje i pokazy z zakresu ceramiki, autorstwa Państwa Ireny i Roberta Gatys, Dawida Twardowskiego, Michała Rój, Marii Walencik i Jadwigi Cebuli, przedstawiane w dniu 12 października br. przyciągnęły do wałbrzyskiej Starej Kopalni m.in. mieszkankę z Bielska-Białej, która powiedziała, że przyjechała specjalnie na spotkanie z Państwem Gatys.

Wszyscy, którzy razem ze Stowarzyszeniem Ceramików Polskich wybrali się w historyczną podróż do świata wałbrzyskiej porcelany, na pamiątkę wydarzenia otrzymali porcelanowy kubek. Jest to kubek niezwykły, wyprodukowany w edycji limitowanej, na którym znajdują się wszystkie logotypy – od najstarszego do aktualnego – wałbrzyskiej Fabryki  Porcelany Krzysztof.

Realizacja projektu udowodniła, że również porcelanowe cacka są przedmiotem dumy wałbrzyszan. Warto, by mikrogrant Stowarzyszenia Ceramików Polskich zainspirował kolejnych miłośników do przeprowadzania podobnych inicjatyw.

“Zadanie finansowane z budżetu Gminy Wałbrzych w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego na terenie miasta Wałbrzycha i na rzecz jego mieszkańców z zakresu wspierania działań aktywizacji i rozwoju społeczności lokalnej”.

Menu