III Ogólnopolski Kongres Rad Seniorów on-line

  1. Strona główna
  2. Seniorzy
  3. III Ogólnopolski Kongres Rad Seniorów on-line

Tegoroczny Kongres zorganizowany przez Ogólnopolskie Porozumienie o Współpracy Rad Seniorów oraz Ogólnopolskie Porozumienie Rad Seniorów  przebiegał w trybie online. Temat spotkania brzmiał: “Rozwój Rad Seniorów w Polsce szans na partycypację osób starszych w życiu publicznym”.

Uczestnicy kongresu w dniach 17-18 grudnia słuchali wykładów, oglądali prezentacje, zadawali pytania, brali  udział w panelu dyskusyjnym oraz konsultacjach, wyłącznie on-line lub telefonicznie.  

Podczas pierwszego dnia kongresu grono ekspertów pracowało, wspólnie z uczestnikami, nad Strategią Rozwoju i Działania OPoWRS i Rad Seniorów w Polsce oraz omawiało szereg ważnych dla seniorów zagadnień, m.in. partycypację osób starszych w Europie i na świecie, role Rad Seniorów, jako integralnych części samorządów lokalnych,  program „Gmina przyjazna seniorom”, Ogólnopolską Kartę Seniora i rozpowszechnianie magazynu Głos Seniora.

Drugi dzień kongresu poświęcony był problematyce życia seniorów w czasie pandemii.  

„Jak nie zwariować w czasie pandemii – jak sobie radzić z poczuciem zagrożenia i niepewności” ,
„Jak nie dać się zarazić – fakty i mity o Covid-19”, Rola rad seniorów i środowisk prosenioralnych we wsparciu ludzi starszych w czasie pandemii”, „Kraków w dziele aktywizowania osób starszych w dobie epidemii” – to główne zagadnienia relacjonowane przez prowadzących.

Podczas konwencji podkreślano potrzebę doskonalenia wśród seniorów kompetencji cyfrowych, pobudzania aktywności i angażowania do udziału w różnych inicjatywach. Wspominano także  zrealizowane projekty, m.in.: Działkowiec senior, Opowiedz mi swoją historię, Przegonić smutek, Przygarnij zwierzaka, Przekaż nam swój przepis czy Miłość po 60-tce, które mają seniorów  inspirować do podejmowania podobnych działań.

Pani Barbara Szafraniec Prezes Zarządu OPRS, podsumowując tegoroczny kongres pogratulowała zaangażowania wszystkim uczestnikom i dziękowała za dużą aktywność internetową i telefoniczną, które są dowodem na to, że dla seniorów nie ma barier do pokonania. Obywatelskość, aktywność, nowe kompetencje, inspiracje i dbanie o zdrowie to priorytety, którymi powinny się zajmować Rady Seniorów do następnego kongresu.  

Menu