Rusza projekt “Twórcze dłonie w Śródmieściu – szlakiem wałbrzyskich kamieniczek” w ramach mikrograntów

  1. Strona główna
  2. Mikrogranty
  3. Rusza projekt “Twórcze dłonie w Śródmieściu – szlakiem wałbrzyskich kamieniczek” w ramach mikrograntów

Chcesz spędzić twórczo lato w Wałbrzychu? Stworzyć wałbrzyską kamieniczkę? Opowiedzieć jej historię swoimi rękoma? Poprowadzić spacer dla mieszkańców? Tak, to możliwe!

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Wałbrzycha, a w szczególności Śródmieścia, do skorzystania z wyjątkowej okazji, aby poznać swoje miasto na nowo, spojrzeć na jego serce – Śródmieście przez pryzmat historii ludzi i miejsc, kamieniczek, które skrywają swoje tajemnice.

W ramach projektu zaplanowany jest spacer historyczny po dzielnicy z przewodnikiem, plenerowe warsztaty ceramiczne podczas których powstaną unikatowe prace mieszkańców oraz wystawa prac. Powstanie także “Międzypokoleniowy Spacerownik po Śródmieściu – dla Wałbrzyszan i nie tylko”.

Pierwszym elementem naszego projektu jest Spacer historyczny szlakiem wałbrzyskich kamieniczek.

Poprowadzi go Jacek Pielich, Wałbrzyszanin, mieszkaniec Śródmieścia, przewodnik, geolog, przewodnik PTTK, przewodnik z uprawnieniami po Krzeszowie, Osówce, Starej Kopalni, Zamku Książ, po Twierdzy Kłodzkiej. Był jednym ze współorganizatorów i przewodnikiem podczas Międzynarodowych warsztatów architektonicznych Architekt Tour w Wałbrzychu. Już niebawem, bo 26.06.2021 r. zabierze nas na architektoniczną przygodę po Śródmieściu.

Spacer ma na celu przybliżenie historii kamieniczek, podkreślenie ciekawej wielokulturowej architektury i zainspirowanie uczestników spaceru do twórczego działania.
Wyposażeni w wiedzę, gotowi do działania, będą mogli dać wyraz swojej wyobraźni i uczestnicząc w warsztatach ceramicznych będą mieli okazję do tworzenia swoich kamieniczek. Będziemy tworzyć w glinie, lepić, malować, wypalać. Warsztaty ceramiczne odbędą się w plenerze-przestrzeni miejskiej już w lipcu. Poprowadzi je Sylwia Sobieraj- Borowiec, ceramiczka, pracownik Centrum Ceramiki Unikatowejw Starej Kopalni.
Powstałe prace posłużą nam do kolejnego spaceru, którego bohaterami będą wybrane przez uczestników projektu Kamieniczki oraz stworzenia wystawy prac.

Już dziś serdecznie zapraszamy zainteresowanych spacerem  26.06.2021 r. o godz. 12.00, Zbiórka przed RATUSZEM.

Projekt realizowany jest przez Fundację Via Salutis. 
“Zadanie finansowane z budżetu Gminy Wałbrzych w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego na terenie miasta Wałbrzycha i na rzecz jego mieszkańców z zakresu wspierania działań aktywizacji i rozwoju społeczności lokalnej”.

Menu