Dla tych, którzy w sobotę postanowili spędzić z nami czas, aktywne cztery godziny okazały się nie lada gratką. Uczestnicy spaceru historycznego po Sobięcinie mogli liczyć jak zawsze na niespodzianki. Pierwszą było obejrzenie odrestaurowanej klatki schodowej w budynku przy ul. 1 Maja 99. Właściciel kamienicy wyjaśnił i pokazał zainteresowanym, że podczas remontu zostały zachowane wszystkie historyczne detale: zdobienia architektoniczne i inne elementy dekoracyjne.
Kolejną niespodzianką dla spacerowiczów była wizyta w Szybie Irena. Pan Jarosław Paska oprowadził grupę po swoim terenie, pokazał wentylatornię i maszynownię szybu – górniczego zabytku Sobięcina.
Pogoda dopisywała więc liczna grupa przechodząc przez ulice 1 Maja, E. Plater, H. Jordana, Racławicką, M. Kosteckiego, Izerską, Kresową, pl. Darowskiej oraz przez ścieżki Parku im. T. Kościuszki, pełnego tajemniczych zakątków i pomników przyrody, dotarła do ogrodu znajdującego się na terenie Prywatnego Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek. Tam na strudzonych czekała dobra woda z owocami i miętą zapewniona przez WPWiK Sp. z o.o., babeczki z „Oleńki” oraz ciasto upieczone przez Siostry Niepokalanki. Oprócz wody i słodkich smakołyków specjalnie dla naszych spacerowiczów Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich przygotowało mini wystawę dawnych narzędzi górniczych oraz quiz z wiedzy górniczej przygotowany przez Romualda Lindnera, Przewodniczącego RWS Sobięcin, Gaj.
Równie atrakcyjny okazał się plener rysunkowy, nawiązujący do górniczych tradycji Sobięcina. Mieszkańcy w pięknych zakątkach ogrodu, rysowali te miejsca, które najbardziej im się podobały podczas naszego spaceru. Wykonane prace będzie można podziwiać w siedzibie Biura Rewitalizacji i Planowania Przestrzennego. Najpiękniejsze 3 rysunki zostaną nagrodzone. Wisienką na torcie był pokaz ekoinstrumentów wykonanych z rzeczy codziennego użytku przez najmłodszych mieszkańców. W ramach projektu pn. :”Eko granie. Wszystko gra!”, Fundacja Na Szlaku, która w wyniku konkursu otrzymała z budżetu Gminy mikro dotację, prezentowała stolarskie i przede wszystkim muzyczne talenty dzieci z Sobięcina. Spacer podsumował niezwykły koncert bębniarski w wykonaniu uczestników Eko grania.
Wszystkim zaangażowanym w organizację spacerów historycznych po Podgórzu, Śródmieściu i Sobięcinie serdecznie dziękujemy. Natomiast wszystkich zainteresowanych spacerami po kolejnych trzech dzielnicach zapraszamy we wrześniu:
- 07.09.19 r. spacer po Nowym Mieście,
- 14.09.19 r. spacer po Białym Kamieniu,
- 28.09.19 r. spacer po Starym Zdroju.