W ubiegłym tygodniu, uroczystym koncertem w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, został podsumowany projekt pn.: „Wszystko gra”. Zajęcia, organizowane w ramach otrzymanego z Gminy Wałbrzych mikrograntu, były adresowane szczególnie do młodych ludzi, którzy spędzają czas po szkole na swoich podwórkach.
W trzech rewitalizowanych dzielnicach, tj. w Śródmieściu, na Starym Zdroju oraz Sobiecinie, w świetlicach znajdujących się w Radach Wspólnot Samorządowych oraz w atrium Biblioteki Publicznej Pod Atlantami odbywało się wspólne muzykowanie i budowanie ekologicznych instrumentów.
Muzycy Filharmonii Sudeckiej uczyli najmłodszych wałbrzyszan, m.in. podstaw rytmicznych – zajęcia z Dorotą Książkiewicz, bębniarzem i podróżniczką; budowy instrumentów z odpadów – instrumenty ze śmietnika; budowy prostego instrumentu perkusyjnego cajonu oraz tłumaczyli jak można wykorzystywać instrumenty w zabawach muzycznych, śpiewaniu i aranżowaniu dźwiękowego akompaniamentu. To wszystko odbywało się pod kierunkiem animatora Pani Bogusi Kawalec, z towarzyszeniem trębacza, akordeonisty i perkusjonisty.
Podsumowaniem projektu było zwiedzanie filharmonii oraz udział we wspólnie wykonanym koncercie – uczestnicy i ich opiekunowie wraz z muzykami tutejszej orkiestry symfonicznej, w sali koncertowej Filharmonii Sudeckiej. Dzieci prezentowały ćwiczone wcześniej figury rytmiczne, kompozycje z wykorzystaniem „body percussion”, śpiewały piosenkę „z ekologią w tle”. Ponadto zaprezentowały energetyczną grę na 12 cajonach, które zostały wykonane w ramach warsztatów oraz wspólnie odegrały na boom-boom rurkach melodie zapisaną na pięciolinii. Uczestnicy wysłuchali również prezentacji bębniarskiej Doroty Książkiewicz.
Reasumując, projekt ujawnił ogromny entuzjazm młodych wałbrzyszan we wspólnym muzykowaniu. Poza tym, wielu z nich było w filharmonii po raz pierwszy i miało możliwość poczuć magię tego niezwykłego miejsca.
„Dzieciom – podziękowanie za wspaniałą atmosferę i entuzjazm. Dla nas była to wielka przyjemność oraz inspiracja słuchać i oglądać ich naturalne umiejętności” – powiedział koordynator projektu Pan Piotr Jonek. Relacja z warsztatów znajduje się pod linkiem: https://youtu.be/HmUk6wiT-Xk