Do 30 kwietnia br. możliwe jest składanie ofert w konkursie na realizację zadania publicznego na terenie miasta Wałbrzycha i na rzecz jego mieszkańców z zakresu wspierania działań aktywizacji i rozwoju społeczności lokalnej, przewidzianego do realizacji w 2021 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych, do pozyskania są mikrogranty na rewitalizację społeczną w sześciu podobszarach: Śródmieście, Nowe Miasto, Podgórze, Stary Zdrój, Biały Kamień i Sobięcin.
Celem projektów lokalnych jest umożliwienie mieszkańcom angażowania się w działania na rzecz innych oraz lokalnych wspólnot z obszaru rewitalizacji Wałbrzycha.
Mikrogranty będą przyznawane w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych (tj. fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, kościoły i związki wyznaniowe), które w imieniu mieszkańców wystąpią z wnioskiem o dotację na działania związane z aktywizacją i rozwojem społeczności lokalnej. Ideą konkursu jest wspieranie inicjatyw aktywnych mieszkańców.
W 2021 r. do dyspozycji, w ramach konkursu na „mikrogranty” jest 50 000 zł. Maksymalna kwota dotacji dla pojedynczego projektu to 5 000 zł. Od wnioskodawców nie jest wymagany finansowy, rzeczowy i osobowy wkład własny w realizacji zadania publicznego.
Dotacje przyznane zostaną na realizację projektów lokalnych z zakresu:
- Przedsięwzięć wpływających na świadomość ekologiczną i kształtowanie postaw poprzez promowanie zasad zrównoważonego rozwoju lub
- Upowszechniania wiedzy o przeszłości i dziedzictwie kulturowym Wałbrzycha poprzez działania kulturalne i artystyczne realizowane w różnych dziedzinach kultury i sztuki lub
- Zapobiegania i redukcji negatywnych zjawisk społecznych poprzez włączanie osób i grup narażonych na wykluczenie społeczne w działania o charakterze społecznym, kulturalnym, edukacyjnym, itp., w tym wsparcie rozwoju podmiotów ekonomii społecznej lub
- Wsparcia dzieci i młodzieży, w tym rozwoju kompetencji społecznych i obywatelskich lub
- Działań aktywizujących i wspierających seniorów lub
- Poprawy estetyki przestrzeni publicznej towarzyszącej zabudowie mieszkaniowej i terenów zieleni miejskiej.
Z otrzymanej dotacji można sfinansować wszelkie uzasadnione i udokumentowane wydatki związane z realizacją projektu odzwierciedlające efekt trwały (zmianę otoczenia), w tym m. in.: zakup materiałów do zajęć i warsztatów; wynagrodzenia specjalistów, honoraria – jeśli jest to merytorycznie uzasadnione, zakup sprzętu, elementów małej architektury – jeżeli jest to merytorycznie uzasadnione, wynajem sal, sprzętu, nagłośnienia, transportu – na potrzeby realizacji zadań merytorycznych, a także koszty pośrednie w ramach limitu 20% kosztów bezpośrednich przeznaczonych na realizację zadania publicznego (w tym koszt koordynowania, zakup materiałów, koszty administracyjne związane z realizacją zadania publicznego).
Projekt powinien być zrealizowany przy współpracy z mieszkańcami obszaru rewitalizacji Miasta Wałbrzycha i nie może dotyczyć realizacji wyłącznie jednorazowych zdarzeń, m.in. festyn, turniej, piknik. Pojedyncze zdarzenia mogą być tylko jednym z elementów projektu, zakładającego szerszą współpracę mieszkańców, która ma nieść za sobą trwałą widoczną zmianę w środowisku lokalnym.
Nabór wniosków potrwa do 30 kwietnia br. Jedna organizacja może ubiegać się o wsparcie realizacji max. 3 projektów. Ich realizacja powinna zakończyć się do 31 października br.