Pora na trening z „kijkami”

  1. Strona główna
  2. Seniorzy
  3. Pora na trening z „kijkami”

Tym razem trenerka Monika Grajek przygotowała dla naszej grupy seniorów zajęcia poza salą gimnastyczną. Uczestnicy nazwali je relaksem. Mowa o nordic walking, który można uprawiać prawie zawsze i prawie wszędzie będąc amatorem sportowych aktywności. Na pierwszy rzut oka chodzenie z kijkami wydaje się być łatwe. Niestety często popełniane są podstawowe błędy. Podczas treningu na świeżym powietrzu korygowała je u naszych seniorów Pani Monika.

Na początek grupa wykonała rozgrzewkę, następnie otrzymała wskazówki teoretyczne, potem próbowała pierwszych kroków tuż przy budynku szkoły. Następnym razem seniorzy wyruszą z kijkami dalej, do pobliskiego parku. Każdy z uczestników, na koniec zajęć, otrzymał podręczny organizer na tabletki.

Kilka wskazówek dot. nordic walkingu.
Zanim zaczniemy ważna jest rozgrzewka. Rozgrzewamy zwłaszcza miejsca narażone na urazy, w tym nadgarstki, kolana i biodra. Pozwala nam to uniknąć przemęczenia i kontuzji. Rozgrzewka to konieczność.
Robiąc krok do przodu lewą nogą, poruszajmy kijkiem, który trzymamy w prawej ręce. Co oznacza, że ręce i nogi pracują naprzemiennie. Nadgarstki powinny być swobodne. Unikamy wyginania nadgarstków i nie ściskamy kijków. Stawiamy zamaszyste i duże kroki, jednocześnie nie oddalając kijków  zbyt daleko od ciała. Poruszamy zawsze kijkami wyłącznie do przodu.  
Podobno w czasie nordic walking zużywamy ok. 46% więcej energii niż podczas zwykłego spacerowania.

Projekt „Dobrze nastrojony – program aktywizacji osób w wieku senioralnym w Wałbrzychu” finansowany w ramach konkursu dotacji celowych z budżetu Województwa Dolnośląskiego na działania gminnych i powiatowych rad seniorów w ramach Programu Wsparcia Rad Seniorów na Dolnym Śląsku.

Menu