Bezcenne wspomnienia repatriantów z Francji na Białym Kamieniu

  1. Strona główna
  2. Mikrogranty
  3. Bezcenne wspomnienia repatriantów z Francji na Białym Kamieniu

Mikrogrant realizowany przez Stowarzyszenie Francuzów i Repatriantów z Francji na Dolnym Śląsku, oprócz wielu cennych informacji historycznych, dostarcza wielu pozytywnych emocji i wzruszeń, przywołuje  szeroki wachlarz wspomnień.  

„Nasz Wałbrzych – powrót Repatriantów do Wałbrzycha” to nowatorska lekcja historii, do której zostali włączeni seniorzy i dzieci z dzielnicy Biały Kamień. To międzypokoleniowe reminiscencje, które Stowarzyszenie chce ocalić od zapomnienia.

Reemigranci z Francji to ludzie, którzy w sposób  szczególny zapisali się w historii Wałbrzycha i teraz, dzięki projektowi, chcą pozostawić po sobie trwały ślad. Po wojnie, w latach 1946-1948, największa grupa przybyłych do Polski repatriantów z Francji, zamieszkała w Wałbrzychu. Część z nich pracowała we Francji, m.in. w zagłębiach węglowych Pas-de-Calais, dlatego stanowiła fachową i kierowniczą kadrę w wałbrzyskim przemyśle.

Nagranie video wspomnień/wywiadów z repatriantami pochodzenia francuskiego nt. pierwszych dni w Wałbrzychu, postrzegania nowej ojczyzny i elementów kulturowych, słucha się i ogląda z wypiekami na twarzy.

Ponadto zebranie pamiątek, w tym starych zdjęć, płyt, porcelany, pamiętników; wspólne oglądanie prezentacji oraz projekcja krótkich filmów nt. Francji; wspólne śpiewanie francuskich piosenek, mini koncert francuskich melodii w wykonaniu muzyków zaprzyjaźnionych z Panią Władysławą Wojcieszak Prezesem Stowarzyszenia; zapoznanie się z kuchnią francuską, przekazywaną z pokolenia na pokolenie i innymi elementami kulturowymi oraz utworzenie portalu społecznościowego pn.: „Stowarzyszenie Francuzów i Repatriantów z Francji na Dolnym Śląsku” (fb), który umożliwi m.in. wymianę informacji, to najważniejsze rezultaty mikrograntu.

„Chcemy nasze i naszych bliskich wspomnienia o powrotach do Wałbrzycha przekazać młodemu pokoleniu, z nadzieją, że ono również przekaże następnym. To żywa historia, której nie znajdzie w podręcznikach, to losy zwykłych ludzi, którzy przeżyli niezwykłe życie. Gdy pamięć jest w nas, wówczas nasi bliscy żyją  w naszych sercach. Gdy o nich zapomnimy, umrą w niepamięci” – tak podsumowała wydarzenie jedna z uczestniczek projektu.

Zachęcamy do obejrzenia pierwszego wywiadu zrealizowanego w ramach projektu >>> zobacz

“Zadanie finansowane z budżetu Gminy Wałbrzych w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego na terenie miasta Wałbrzycha i na rzecz jego mieszkańców z zakresu wspierania działań aktywizacji i rozwoju społeczności lokalnej”.

Menu