Mikroprojekty zrealizowane w Śródmieściu

  1. Strona główna
  2. Mikrogranty
  3. Mikroprojekty zrealizowane w Śródmieściu

W ostatnich trzech latach w Śródmieściu zostało zrealizowanych 15 projektów w ramach przyznanych mikrograntów. Pięć z nich dotyczyło „kolorowania ” podwórek, dwa poprawy estetyki kamienic, dwa z nich wpisały się w zakres polityki senioralnej miasta i promowały wśród seniorów: aktywność sportową, zdrowy styl życia, partycypację społeczną, bezpieczeństwo i spotkania z muzyką. Jeden z projektów związany był z upowszechnianiem wiedzy o przeszłości i dziedzictwie kulturowym Wałbrzycha poprzez działania artystyczne –  rękodzielnicze, a pięć projektów  miało na celu włączanie osób i grup narażonych na wykluczenie społeczne w działania o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, artystycznym i proeuropejskim.

Śródmieście to kolejna dzielnica, która leży w obszarze rewitalizacji miasta. Biorąc pod uwagę zakres tematyczny zrealizowanych  mikroprojektów,  może znajdziecie tzw. niszę dla swojego pomysłu? Może to właśnie dla mieszkańców Śródmieścia zaproponujecie dobre inicjatywy umożliwiające im angażowanie się w działania na rzecz innych? 

Śródmieście posiada wiele uroku i zalet oraz ogromny potencjał, o czym wiele razy pisaliśmy na naszych stronach. Źródła historyczne podają, że wałbrzyskie Śródmieście leży na wysokości ok. 430 – 490 m. n.p.m. i zajmuje najstarszą część miasta. Starówka przypomina swym układem typowe miasto średniowieczne. Rynek sąsiaduje bezpośrednio z kościółkiem Matki Boskiej Bolesnej, gdzie wcześniej powstało grodzisko obok bijącego źródła mineralnego, uchodzącego za cudowne, do którego pielgrzymowano. W dokumentach biskupa wrocławskiego, ówczesna wieś została wymieniona w 1305 roku i tę właśnie datę przyjmuje się jako początek późniejszego miasta.

Typowo wielkomiejska zabudowa z okazałymi kamienicami czynszowymi pojawiła się w Wałbrzychu w XIX wieku. Elektrownia miejska zbudowana przy ul. Wysockiego umożliwiła założenie sieci linii tramwajowych. Pierwsza linia połączyła Plac Grunwaldzki z Podgórzem. Wszystkie linie wychodziły z Placu Grunwaldzkiego, który ukształtował się na początku XX wieku wraz z Aleją Wyzwolenia, tworząc nowe centrum miasta. Trzeba zaznaczyć, że przez Rynek też kursowały tramwaje – rzadko spotykane  w innych miastach zjawisko. Były to linie jednotorowe, z mijankami, a wagony produkowano w hucie „Karl” na Starym Zdroju.

Pierwsze użycie nowinek technicznych odbyło się właśnie w Śródmieściu, w  jednej z kamienic przy Placu Grunwaldzkim, w której mieściła się restauracja z taśmociągiem, na którym wjeżdżały do gości zamówione potrawy. „Tylko na jednej ulicy, np. Słowackiego możemy zobaczyć aż pięć stylów architektonicznych: secesję  wiedeńską ,  styl neogotyku Tudorów, styl neorenesansu florenckiego, styl neogotyku niemieckiego i modernizm – wylicza Mateusz Mykytyszyn.

Czekamy na Wasze inicjatywy, które pojawią się w tym roku w Śródmieściu.

Menu